Ana Sayfa / Yurtdışı haberler / 8. Vehbi Koç Ödülü sahibini buldu

8. Vehbi Koç Ödülü sahibini buldu

“8. Vehbi Koç Ödül Töreni”ne katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, burada yaptığı konuşmada, Vehbi Koç’un 15 yaşında esnaf, 26 yaşında tüccar, 40 yaşında sanayici, ondan sonraki senelerde hayırsever, yol gösterici, dünyaca bilinen iş adamı olduğunu söyledi.
Vehbi Koç’un tek başına bir okul, tek başına bir öğretmen olduğunu dile getiren Demirel, “Hayatta iken öyleydi. Ebediyete intikal ettikten sonra da bu okul açıktır başka bir söylemle görev yapmaya devam etmektedir. Öğretmen de ebediyete intikal etmiştir lakin görevini yapmaya devam etmektedir” dedi.

Vehbi Koç’un kurduğu Koç Holdingin direkt olarak 89 bin kişiye iş veren, endirekt olarak 1 milyon kişinin hayatını kazandığı bir topluluk olduğunu, cirosunun Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının yüzde 10’u olduğunu kaydeden Demirel, “(Koç Holding), 100’den fazla ülkeye ihracat yapar, 25 milyar TL vergi öder. Bu, Türkiye’nin topladığı vergilerin yüzde 15’i. 6 tane Koç Holding olsa, başka birisinden vergi istemeye gerek kalmaz” dedi.

Demirel, Vehbi Koç’un 1950’den itibaren sanayiye koyulduğunu belirterek, 1965 seneninde otomobil fabrikası açılışında Koç’a, “Şimdi montaj sanayi olarak başlayalım yüzde 10 yerli yapalım, yüzde 90 dışarıdan alalım, lakin bunu 10 sene zarfında yüzde 10 dışarıdan alalım yüzde 90 yerli yapalım” dediğini aktararak, Vehbi Koç’un bu koşulu kabul edip, yerine getirdiğini belirtti.

1960-1980 arasında Koç Holdingin geliştiğini, olgunluk çağına girdiğini vurgulayan Demirel, ”1960-1980 arasında biz önemli senelerde iktidardayız. Bizim iktidarda bulunduğumuz senelerde biz hiçbir zorluk çıkarmadı, biz kalkınmayı teşvik ettik. Ülkenin bir takım kendi zorlukları vardı, döviz zorluğu vardı, başka zorlukları vardı, ambargo zorluğu vardı. Bütün bunlara karşın gelişme olabilmiştir” şeklinde konuştu.

Süleyman Demirel, Vehbi Koç’un kendisiyle olan ilişkilerinde her zaman candan ve dostane olduğunu vurgulayarak, şunları aktardı:

“Bizi yaptığımız işlerde eleştirmiştir, takdir de etmiştir. Lakin bir tanesini hiç unutmam; Keban ve köprü yapmaya giriştik, yaptık. Sonra hükümet bizim elimizden kaydı. Bana bir mektup yazdı. Mektupta diyor ki; ‘Bunlar unutulmaz merak etme’. Evet merak etmedik çünkü yaptığımız köprünün üstünden 1,5 milyar vasıta geçmiş, 6 sefer da köprü kendini ödemiş. Yaptığımız Keban da dört sefer kendini ödemiş, 300 milyar kilovat saat elektrik üretmiş. Bunu şunun için söylüyorum; kendisinin yapması koşul değil, ülke için bir şey yapılıyorsa bundan çok mutlu oluyor, çok hoşnut oluyor.”

“(NÜFUS ARTIŞI, AİLE SAĞLIĞINI) DAHA TÜRKİYE’DE ANLAMAMIŞ ÇOK KİŞİ VAR”

Vehbi Koç’un toplumunun medeni, hayat standardını yükseltecek birincil ihtiyaçlara önem verdiğine işaret eden Demirel, “İkincil ihtiyaç olarak yol yapılıyor. Yollara da otomobil lazım. Merhum babası kendisine sünnet armağanı olarak bir merkep armağan etmiş ve bu hiç unutamadığı bir şey lakin kendisi, Türk milletine senede 400 bin-500 bin otomobil yapan fabrikalar armağan etmiştir. Nereden nereye gelindiğini söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.
9. Cumhurbaşkanı Demirel, eğitimin, Vehbi Koç’un birinci derecede önem verdiği konu olduğuna ve sosyal mesuliyet çalışmalarına değinerek, şöyle devam etti:

“Nüfus artışı, aile sıhhati sorunlarını konu edinen Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfını kurmuştur. Bunu daha Türkiye’de bugün anlamamış çok kişi var. Kimseye bir atıfta bulunmak istemiyorum lakin bunun anlaşılması lazım. Bir ülke kazandığından çoğunu, daha fazlasını harcayamaz. Kazandığından daha fazlasını harcamaya kalktığı takdirde geriye gider, borçlanır, bir yerden sonra borcunu ödeyemez, sefalete gider. Esasen bir ülkede doğan çocukları yaşatmaya imkan yoksa veya doğan çocukların eğitimi yoksa, işi yoksa, hastalıklara karşı korunmamışsa onları doğurmanın bir manası yok. Sağlıklı bir toplum istiyorsanız, aile planlaması tecrübe et olay onun için lazım.”

Vehbi Koç’un TEMA’nın kuruluşunda bulunduğunu ve yaptığı sosyal hizmetlerin herkes için örnek olması gerektiğini belirten Demirel, Koç’un Türkiye’de ve dünyada saygınlık kazanmış bir iş adamı olduğunu vurguladı.

VEHBİ KOÇ’UN AŞILADIĞI SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİ

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, önceki senelerde Koç Holdingin kurucusu Vehbi Koç’un ölüm tarihi olan 21 Şubat’ta anma duası yapıldığını hatırlatarak, bu sene ve bundan sonraki senelerde anma duasını aile arasında yapıp, Vehbi Koç Ödül Törenini de aynı gün gerçekleştirmeyi uygun bulduklarını ifade etti.

Koç, Vehbi Koç’un çağını aşan bir vizyona sahip, yenilikçi, öncü bir iş adamı olmasının yanı sıra, içinde yaşadığı toplumun sorunlarına duyarlılığı ve sorunların giderilmesine yönelik çözümleriyle de hayırsever ve vatanperver olduğunu belirterek, Vehbi Koç’un toplumsal mesuliyet alanındaki çalışmalarını geliştirmek, bu anlayışı kurumsallaştırmak emeliyle kurduğu Vehbi Koç Vakfının bu sene 40. sene dönümünü kutladığını kaydetti.

Vakfın ilk özel Türk vakfı olduğunu ve Türkiye’ye eğitim, sıhhat ve kültür alanlarında yüzlerce müessese kazandırıp, on binlerce gence destek verdiğini ve vermeyi sürdürdüğünü anlatan Koç, ”Bugün tüm Koç Topluluğu şirketlerinde Vehbi Koç’un bir öncü olarak bizlere aşıladığı sosyal mesuliyet bilinci, iş stratejilerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır” diye konuştu.

Mustafa Koç, eğitim, sağlık, kültür-sanat ve çevre konularında geniş bir yelpazede gerçekleştirdikleri yatırımlarla, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda önemli katkılar sağlamaya özen gösterdiklerini ifade ederek, bu kültürlerine paralel olarak 2002 yılından bu yana ülke yararına hizmet eden ve topluma katkıda bulunan kişi ve müessese hoşnut oluyor.”
Ödülün bu sene eğitim alanında verildiğini dile getiren Koç, Vakfın en öncelikli sosyal yardımlarının eğitim amaçlı olduğunu ve 40 senede toplamda en büyük parasal katkısını eğitim alanında yaptığını belirtti.

VEHBİ KOÇ ÖDÜLÜ

Törende, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel’in ”Vehbi Koç Ödülü”ne bu sene Prof. Dr. Türkan Saylan’ın değer görüldüğünü açıklamasının ardından, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Mustafa Koç ve Arsel ile birlikte ödülü Saylan’a sundu.

Saylan, yaptığı konuşmada, eğitime ait olarak çeşitli kuruluşların katkılarıyla yaptıkları projelerle 36 bin kız çocuğuna ulaştıklarını bildirerek, ”Bugün Türkiye’de terörün önlenmesi, açlığın, sefaletin, işsizliğin giderilmesi ile alakalı kız çocuklarının eğitiminin yüzde 100 katkısı olacaktır” dedi.

Törene, aralarında Aydın Doğan, Ersin Özince, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Bülent Eczacıbaşı, Haluk Dinçer, Suzan Sabancı Dinçer, Ali Koç, Ali Sabancı, Nevzat Ayaz, Ergun Gürsoy, Aydın Boysan, Bülent Bulgurlu, Faruk Süren’in de bulunduğu pek çok kişi katıldı.

CAHİT KAZAN-İSTANBUL

Bir önceki yazımız olan 'Sadece arkadaşız' Gaziantep'te başlıklı makalemizde arkadaşız, gaziantepte ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Trump’tan olay atama! Bakın bir takım başdanışmanı yaptı

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, güveyi Jared Kushner’i başdanışmanlarından biri olarak atadı. liseli porno film …

.